Rotalar

Hitit Yolu

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları: Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 14 yürüyüş rotasından ikisi Çorum'dadır. UNESCO logosu taşımaya hak kazanan Hitit Yolu, yerli ve yabancı doğaseverler tarafından ziyaret edilmektedir. Görkemli tarihiyle dünyanın gözünü kamaştıran Hititlerin antik kentlerinden geçen Hitit Yolu, konuklarına İç Anadolu coğrafyasının doğal güzelliklerinden, kültürel-etnik mozaiğinden örnekler sergilemektedir.

Bu çalışma ile, eski göç ve ticaret yolları esas alınarak tespit edilen parkurların GPS koordinatları alındı ve tüm güzergâhlar uluslar arası standartlara uygun işaret ve yön levhalarıyla belirlenerek rotalar ortaya çıkarıldı.

Yol üzerinde işaretlenen 11 kısa ve 6 uzun mesafeli olmak üzere toplam 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergâhlarla birlikte 380 kilometre, bisiklet parkurları ise 405 kilometredir.

Yürüyüş yolumuz hakkında daha ayrıntılı bilgilere www.hitityolu.com adresinden ulaşabilirsiniz.


ÖNERİLEN PARKURLAR
Bisiklet Parkurları Uzunluk
Alacahoyuk-Celebibag-Bogazkale 32 Km
Alacahoyuk-Karamahmut-Incesu Kanyonu 82 Km
Bogazkale-Emirler-Sapinuva 103 Km
Gunubirlik Yürüyüş Parkurları Uzunluk
Alacahoyuk-Kalehisar-Mahmudiye 7 Km
Catak-Sultankoy-Kizilhamza Goleti 15 Km
Ibikcam-Bogazkale-Hattusa 9 Km
Incesu-Kanyon-Kale 8 Km
Karakaya-Alacahoyuk 9 Km
Sapinuva-Incesu Kanyonu 13 Km
Uzun Yürüyüş Parkurları Uzunluk
Alacahoyuk-Bogazkale 32 Km
Alacahoyuk-Catak-Kizilhamza-Sapinuva 65 Km
Bogazkale-Catak-Kizilhamza-Ortakoy 84 Km
Yazilikaya-Bogazkale Goleti-Hattusa 23 Km

Gastronomi Yolu

Hitit Yürüyüş Yolundan sonra 2011 yılı içerisinde, Türkiye'de bir ilk olarak doğa, tarih ve mutfak kültürünü buluşturan bir eko turizm çalışması Kızılırmak Havzası, Gastronomi ve Yürüyüş Rotaları belirleme ve işaretleme çalışmaları tamamlanmıştır. Gastronomi ve Yürüyüş Yolu, saklı kalmış güzellikleri ortaya çıkaran, unutulmaya yüz tutmuş yemekleri yaşatmayı hedefleyen ve Çorum'un aslında bir lezzet durağı olduğu iddiasını ortaya koymaktadır. Kızılırmak Nehrinin kılavuzluğunda trekking, bisiklet, kültür, manzaralı araç yolu ve jeep safari gibi farklı konseptteki rotalarıyla, aktiviteye olduğu kadar damak tadına da önem veren doğaseverleri beklemektedir.

190 kilometre boyunca işaretlenen bu rotalar, ilimizde doğaya dayalı alternatif turizm çeşitliliğinin gelişimine önemli katkı vermektedir. "Gastronomi Turları" ile yürüyüş, bisiklet, manzaralı araç yolu, kültür ve jip safari rotalarıyla alternatif programların uygulanmasına imkan sağlanması amaçlanmıştır.

“Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu” çalışmalarına ilişkin rehber kitap yayınlanmış olup, rotalarla ilgili bilgilere ve parkurların GPS koordinatlarına http://www.gastronomiyolu.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.


ÖNERİLEN PARKURLAR
Gunubirlik Yürüyüş Parkurları Uzunluk
Sorkun-Asarkaya 6 Km
Sorkun-Karayanık Şelaleleri 7 Km
Yalakyayla-Akpınar 11 Km
Akpınar-İskilip 14 Km
Karaağaç Yaylası-Çukuralıç 15 Km
İskilip-Karayanık 52 Km
Gökçedoğan Baraj Gölü-Kızıloluk 5 Km
Tepelice-Kargı Tatil Köyü 9 Km
Tepelice-Çobanlar 11 Km
Zeytin Yangın Göz. Kul.-Gölbel Gölü 5 Km
İnegöl Yangın Göz. Kul.-Karaca Yaylası 11 Km
Bisiklet Parkurları Uzunluk
İskilip-Asarkaya 54 Km
Kargı-Saraycık 62 Km
İskilip-Elmabeli-İskilip 82 Km
Obruk Baraj Gölü Çevresi-İskilip 110 Km